Červený stan

Co je to červený stan?

Červený stan byl od pradávna místem, kde se setkávaly ženy během menstruace, která byla považována za posvátný čas klidu, ale i hlubokých vhledů, které měly potom přínos pro celou komunitu.

***

Červený stan byl ale i místem, které propojovalo všechny ženy, nehledě na jejich fázi měsíčního cyklu. Odehrávaly se v něm setkání spojená s tématy menstruace, plodnosti a všech ženských mystérii s nimi spojenými, jako je rituál oslavy první menstruace Menarché, předporodní rituál, porod, posvátné spojení ženy a muže, ale i smrt. 

***

Všechna tyto témata, nejdůležitější události v životě ženy, jsou spojena s naší cykličností, s naší dělohou, která je naším ženským fyzickým i duchovním centrem.

***

A proto i my dnes, v této době, znovu takovéto místo otevíráme. 

***

Místo pro zastavení se, místo pro uctění sebe sama, ale i druhých žen, místo léčení našich zranění. Bezpečný prostor, ve kterém je možno spočinout a otevřít se do hloubky svých emocí, ať jsou jakékoliv, místo, kde jsou si všechny ženy rovny bez předsudků, posuzování, škatulkování, dávání nechtěných rad, soupeření,

Červený stan.

Červený jako barva naší menstruační krve, která nás všechny ženy spojuje, nehledě na věk, postavení, tvar těla, barvu kůže, národnosti, názorů,... 

Stan jako útulné místo připomínající dělohu. Místo, ze kterého vzniká veškerý život. Místa, kde jsme se vyvinuly i my, místo, kde jsme cítily pocit bezpečí, jistotu a napojení.

***

Kdo vás jím provede?

MARKÉTA PRCHALOVÁ

Je lektorkou ženských kruhů a víkendových pobytů, vede soukromé ženské přechodové rituály a rituály spojené s oslavami Kola roku. Věnuje se propojování dospělých a dětí s přirozeným rytmem přírody a v rámci projektu Tajemství života v cyklech navrací do vědomého života přírodní, menstruační a životní cykly a jejich důležitost v moderním světě.

"Červený stan je pro mě posvátné místo, místo, kde k sobě jako ženy opět nacházíme úctu a rozpomínáme se na to, jaké dary nám život v těle ženy přináší. Přála bych každé ženě, aby pocítila sílu, přijetí, podporu a lásku opravdového ženského společenství. Aby každá žena vnímala svoje tělo a vše, co ses ním pojí, za posvátné. A proto vznikl Červený stan."

BARBORA LUNA CHVÁTALOVÁ

Bára je kněžka Libuše a bohyně Rhiannon. Lektorka Výcviku kněžek staré Evropy, ženských kruhů a rituálů na přání. Mentorka dívčích kruhů a poradkyně symptotermální metody.

"Mou vášní je vytvářet posvátné prostory, kde se jako ženy můžeme napojit na pradávnou moudrost našich těl a znovu pocítit naší sílu. Miluji ten pocit, když ženy v kruhu sdílejí, každá úplně jiná a přesto se v jejím příběhu všechny vidíme. Cítit, že jsem plně naslouchána a přitom neodsuzována a že to stejné můžu udělat pro ženu vedle mě, vytváří nenahraditelné. Přijetí sebe samé i ostatních takových jaký jsou."

TEREZA CHMELAŘOVÁ

Tereza je ceremonialistka, zasvěcená kněžka Bohyně a elementů, Midwife of the Veils, lektorka Výcviku novodobých kněžek, výtvarných workshopů a nadšená průzkumnice lidské zkušenosti.

"Červený stan je pro mě symbol. Symbol bezpečného posvátného prostoru, kde je každá žena vítána. Kde může spočinout, být viděna a přijímána ve své pravdivosti. Je to místo, které si neseme v sobě i chrám, v němž se všechny setkáváme, abychom sdílely svou moudrost. Červená jako připomínka neviditelného vlákna, které nás napříč prostorem i časem pojí s nositelkami mystéria krve. Krve, z níž se nové rodí a ve které staré zaniká. Spolubytí v kruhu, co nás drží, vyživuje, podporuje, inspiruje, spolutvoření kouzelného Yoniversálního sesterství."

VERONIKA LANČARIČOVÁ

Je autorkou projektu Boho žena, průvodkyní ženských rituálů a autorkou dvou knih o menstruaci. Již několik let provází ženy soukromými i skupinovými rituály Menarché a je odbornicí na ženské menstruační pomůcky. 

" Kdybych měla esenciálně vyjádřit, proč se rituálům věnuji: když během pár hodin či dnů, v závislosti na tom, jak dlouhý rituál provázím, vidím, jak se žena proměňuje, jak doslova kvete před očima, září a je šťastnější, je to neuvěřitelný pocit...To je něco, co se nedá popsat, to je potřeba zažít. Když ženy provázím, sama se dostávám do nějakého speciálního vnitřního prostoru, kdy začínám slyšet ten hlásek uvnitř sebe, který mi našeptává, co je potřeba říct, co dělat, na co se zaměřit.  Úplně se odevzdávám a nechám se vést..."

Pojďme se jako ženy sejít v bezpečném prostoru červeného stanu. Pocítit jaké to je, když má každá své čestné místo v kruhu, nikdo není posuzován ani hodnocen. Pojďme posdílet, kde se zrovna nacházíme na posvátné pouti životem. Navzájem se svými příběhy inspirovat a cítit naše neviditelné avšak v takových chvílích hmatatelné spojení.

Vědět, že na všechno nejsme sami. Ale vedla nás stojí ženy, které nám pomou pomoci a my zase jim.

Budeme se hýčkat, tančit, povídat, tvořit...navzájem se podporovat.

A vytvářet tak posvátný prostor pro léčení i oslavu našich životů.

 TERMÍNY  JEDNODENNÍCH SEMINÁŘŮ

ČERVENÉM STANU

ČERVENÝ STAN-ŽENSKÝ KRUH

Sobota 27. 6. 2020

Provází Markéta Prchalová a Bára Luna

*

Červený stan pro ženy, které už se svým cyklem pracují a chtějí se ponořit ještě hlouběji do mystérií ženské menstruace, nasytit svou duši péčí a ženským porozuměním, podpůrným kruhem, písněmi a napojením na sebe, ostatní ženy a přírodu.

PRIESTESS ČERVENÝ STAN- DIVOKÁ SÍLA

Sobota 11.7. 2020

Provází Markéta Prchalová a Bára Luna

*

Červený stan pro pokročilou práci s mystérii menstruační krve, požehnání těla, léčení kolektivních ženských zranění a propojení se s Matkou Zemí.

ČERVENÝ STAN- POPRVÉ V KRUHU

Sobota 25. 7. 2020

Provází Markéta Prchalová a Bára Luna

 *

Červený stan pro ženy, které jsou na začátku objevování té nádherné cesty, které se říká ženství, rády by se něco o menstruaci dozvěděly a poznaly, jak souvisí s ostatními oblastmi v jejich životě.

ČERVENÝ STAN PRO MAMINKY S DĚTMI

Neděle 2.8. 2020

Provází Markéta Prchalová a Bára Luna.

*

Setkání v červeném stanu v duchu ženského kruhu speciálně pro maminky s dětmi, s pochopením a prostorem pro jejich potřeby.

ČERVENÝ STAN- ŽENSKÝ KRUH

Neděle 30.8. 2020

Provází Markéta Prchalová a Bára Luna

*

Červený stan pro ženy, které už se svým cyklem pracují a chtějí se ponořit ještě hlouběji do mystérií ženské menstruace, nasytit svou duši péčí a ženským porozuměním, podpůrným kruhem, písněmi a napojením na sebe, ostatní ženy a přírodu.

TERMÍNY VÍKENDOVÉHO 

RITUÁLU MENARCHÉ

VÍKENDOVÝ RITUÁL MENARCHÉ

21.-23.8.2020

Provází Markéta Prchalová a Veronika Lančaričová

*

Víkendový rituál Menarché, neboli první menstruace, jejíž oslava v dospělosti nabízí možnost prožít ji zcela jinak, znovu, lépe, a "přepsat" tak v sobě svůj prvotní vztah k tomu, co to znamená být ženou, vstoupit vědomě na posvátnou cestu ženství. Rituálem lze projít v jakékoliv věku, i zpětně a to i když již nemenstruujete!

 

TERMÍNY OTEVŘENÉHO ŽENSKÉHO SPOLUBYTÍ

V ČERVENÉM STANU

TVŮJ ČERVENÝ STAN

Termíny:

neděle 28. 6., neděle 12. 7., neděle 26. 7.

Provází Markéta, Bára nebo Tereza

Toužíš jen tak pobýt v nádherném prostoru červeného stanu? 

*

Na chvíli se zastavit, nechat se prostoupit vůní omamného vykuřovadla, opět zacítit tu božskou esenci v sobě, posvátnost svého ženství?

Chceš si udělat hezký čas se svými kamarádkami?

Přijeď do Tvého stanu!

ÚPLŇKOVÝ CHRÁM

TERMÍN: Pondělí 3. 8. až středa 5. 8. 2020

Provází Markéta, Bára a Tereza

*

Tři dny v kuse bude otevřen náš společný úplňkový chrám, kde se můžeme společně potkat a protkat.

Náplň se budu tvořit za pochodu, podle toho, kdo k nám zavítá, jakou esenci přinese.

Úplněk je skvělý čas pro práci se záměrem, spočinutí, ale i tvoření a ponoru do našich hloubek pro zjištění, co v nich chce být měsíčním svitem spatřeno.

Přijeď mezi nás! Staň se naší součástí! 

Základní technické informace

Více konkrétních informací naleznete vždy u daného termínu Červeného stanu

KDE:

Zahrada Kounice 1, Vlastějovice 28522 Hodinu z Prahy po D1

ČAS:

10-18 HOD

MUSÍM ZROVNA MENSTRUOVAT, ABYCH MOHLA DO ČERVENÉHO STANU?

Nemusíte! Červený stan byl vždy otevřen všem ženám a to i těm, které ještě nemestruovaly, měsíčky neměly kvůli těhotenství nebo jiným důvodům, nebo dokonce již prošly menopauzou. Červený stan je otevřen všem ženám nehledě na věk a fázi cyklu, Červený stan je místem ženských setkání a splétání společné moudrosti.

CENA ZA SPOLUBYTÍ V "MÉM ČERVENÉM STANU"

DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK DO KASIČKY

CENA ZA JEDNODENNÍ SEMINÁŘ

1500 KČ

CENA ZA VÍKENDOVÝ RITUÁL MENARCHÉ

3300 KČ

STRAVOVÁNÍ:

Každá si, prosím přivezte vlastní oběd na společný polední piknik a nějaké dobroty (oříšky, ovoce, čokoládu, sušenky apod.) pro společné uzobávání během programu. Pitný režim zajištěn..

CO S SEBOU:

Pohodlné oblečení (nejlépe červené barvy, ale není podmínkou) podle počasí (v teepee se nebude topit, rituální předměty na oltář (věci, které se pro vás osobně nějak pojí se ženstvím a menstruací- například šperky, sošky, kamínky...), masážní olejíček,láhev na pití, deku/sarong, květiny ze zahrádky pokud máte-na společné vyzdobení stanu, pokud chcete tak buben nebo jiný nástroj na hraní, zbylou částku k zaplacení.

POČET MÍST V KRUHU:

Jelikož je velikost teepee omezena, každý termín Červeného stanu je otevřen pro 10 žen. Místo si rezervujete zaplacením nevratné zálohy 500 Kč. Zbylou částku je možné zaplatit až na místě. (Platí u seminářů).

JAK DO KOUNIC:

Nejsnažší způsob je autem- po dálnici D1 je to z Prahy hodinu cesty. Ve FB skupině "Červený stan Kounice" si můžete domluvit spolujízdu. Možnost vyzvednutí organizátorkami také ve vesnici Vlastějovice, kde je nejbližší zastávka vlaku.

JAK TO V ČERVENÉM STANU VYPADÁ?

MÁTE DOTAZ? NAPIŠTE NÁM!

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů