Červený stan

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co je to červený stan?

Červený stan byl od pradávna místem, kde se setkávaly ženy během menstruace, která byla považována za posvátný čas klidu, ale i hlubokých vhledů, které měly potom přínos pro celou komunitu.

***

Červený stan byl ale i místem, které propojovalo všechny ženy, nehledě na jejich fázi měsíčního cyklu. Odehrávaly se v něm setkání spojená s tématy menstruace, plodnosti a všech ženských mystérii s nimi spojenými, jako je rituál oslavy první menstruace Menarché, předporodní rituál, porod, posvátné spojení ženy a muže, ale i smrt. 

***

Všechna tyto témata, nejdůležitější události v životě ženy, jsou spojena s naší cykličností, s naší dělohou, která je naším ženským fyzickým i duchovním centrem.

***

A proto i my dnes, v této době, znovu takovéto místo otevíráme. 

***

Místo pro zastavení se, místo pro uctění sebe sama, ale i druhých žen, místo léčení našich zranění. Bezpečný prostor, ve kterém je možno spočinout a otevřít se do hloubky svých emocí, ať jsou jakékoliv, místo, kde jsou si všechny ženy rovny bez předsudků, posuzování, škatulkování, dávání nechtěných rad, soupeření,

Červený stan.

Červený jako barva naší menstruační krve, která nás všechny ženy spojuje, nehledě na věk, postavení, tvar těla, barvu kůže, národnosti, názorů,... 

Stan jako útulné místo připomínající dělohu. Místo, ze kterého vzniká veškerý život. Místa, kde jsme se vyvinuly i my, místo, kde jsme cítily pocit bezpečí, jistotu a napojení.

***

Kdo stanem provází?

MARKÉTA PRCHALOVÁ

Je lektorkou ženských kruhů a víkendových pobytů, vede soukromé ženské přechodové rituály a rituály spojené s oslavami Kola roku. Věnuje se propojování dospělých a dětí s přirozeným rytmem přírody a v rámci projektu Tajemství života v cyklech navrací do vědomého života přírodní, menstruační a životní cykly a jejich důležitost v moderním světě.

"Červený stan je pro mě posvátné místo, místo, kde k sobě jako ženy opět nacházíme úctu a rozpomínáme se na to, jaké dary nám život v těle ženy přináší. Přála bych každé ženě, aby pocítila sílu, přijetí, podporu a lásku opravdového ženského společenství. Aby každá žena vnímala svoje tělo a vše, co ses ním pojí, za posvátné. A proto vznikl Červený stan."

BARBORA LUNA CHVÁTALOVÁ

Bára je kněžka Libuše a bohyně Rhiannon. Lektorka Výcviku kněžek staré Evropy, ženských kruhů a rituálů na přání. Mentorka dívčích kruhů a poradkyně symptotermální metody.

"Mou vášní je vytvářet posvátné prostory, kde se jako ženy můžeme napojit na pradávnou moudrost našich těl a znovu pocítit naší sílu. Miluji ten pocit, když ženy v kruhu sdílejí, každá úplně jiná a přesto se v jejím příběhu všechny vidíme. Cítit, že jsem plně naslouchána a přitom neodsuzována a že to stejné můžu udělat pro ženu vedle mě, vytváří nenahraditelné. Přijetí sebe samé i ostatních takových jaký jsou."

TEREZA CHMELAŘOVÁ

Tereza je ceremonialistka, zasvěcená kněžka Bohyně a elementů, Midwife of the Veils, lektorka Výcviku novodobých kněžek, výtvarných workshopů a nadšená průzkumnice lidské zkušenosti.

"Červený stan je pro mě symbol. Symbol bezpečného posvátného prostoru, kde je každá žena vítána. Kde může spočinout, být viděna a přijímána ve své pravdivosti. Je to místo, které si neseme v sobě i chrám, v němž se všechny setkáváme, abychom sdílely svou moudrost. Červená jako připomínka neviditelného vlákna, které nás napříč prostorem i časem pojí s nositelkami mystéria krve. Krve, z níž se nové rodí a ve které staré zaniká. Spolubytí v kruhu, co nás drží, vyživuje, podporuje, inspiruje, spolutvoření kouzelného Yoniversálního sesterství."

VERONIKA LANČARIČOVÁ

Je autorkou projektu Boho žena, průvodkyní ženských rituálů a autorkou dvou knih o menstruaci. Již několik let provází ženy soukromými i skupinovými rituály Menarché a je odbornicí na ženské menstruační pomůcky. 

" Kdybych měla esenciálně vyjádřit, proč se rituálům věnuji: když během pár hodin či dnů, v závislosti na tom, jak dlouhý rituál provázím, vidím, jak se žena proměňuje, jak doslova kvete před očima, září a je šťastnější, je to neuvěřitelný pocit...To je něco, co se nedá popsat, to je potřeba zažít. Když ženy provázím, sama se dostávám do nějakého speciálního vnitřního prostoru, kdy začínám slyšet ten hlásek uvnitř sebe, který mi našeptává, co je potřeba říct, co dělat, na co se zaměřit.  Úplně se odevzdávám a nechám se vést..."

Pojďme se jako ženy sejít v bezpečném prostoru červeného stanu. Pocítit jaké to je, když má každá své čestné místo v kruhu, nikdo není posuzován ani hodnocen. Pojďme posdílet, kde se zrovna nacházíme na posvátné pouti životem. Navzájem se svými příběhy inspirovat a cítit naše neviditelné avšak v takových chvílích hmatatelné spojení.

Vědět, že na všechno nejsme sami. Ale vedla nás stojí ženy, které nám pomou pomoci a my zase jim.

Budeme se hýčkat, tančit, povídat, tvořit...navzájem se podporovat.

A vytvářet tak posvátný prostor pro léčení i oslavu našich životů.

TERMÍNY VÍKENDOVÉHO 

RITUÁLU MENARCHÉ

VÍKENDOVÝ RITUÁL MENARCHÉ

9.-11.7.2021

20.-22.8.2021

Provází Markéta Prchalová a Veronika Lančaričová

*

Víkendový rituál Menarché, neboli první menstruace, jejíž oslava v dospělosti nabízí možnost prožít ji zcela jinak, znovu, lépe, a "přepsat" tak v sobě svůj prvotní vztah k tomu, co to znamená být ženou, vstoupit vědomě na posvátnou cestu ženství. Rituálem lze projít v jakékoliv věku, i zpětně a to i když již nemenstruujete!

 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

REFERENCE OD ŽEN

Milé krásné ženy! Předně děkuji za ty všechny odkazy na písničky, pouštím si je pořád dokola.. u vaření, u uklízení.. a moje tělo tančí a já si zpívám... a to mi dělá radost ... a zároveň cítím vzpomínku a napojení na vás. 🙂 Jsem vděčná, že jsem do Červeného stanu jela a potkala se s vámi! Jak říkala Markétka, i já vás nesu někde v srdci jako malé drahokamy do mojí mozaiky.. vážím si té příležitosti, že Markétka s Bárou takový stan pořádají a vás všech, ženy, že jste do něj otevřeně šly. Já jsem v neděli cítila, že vůbec nejsem ve své síle. Ale proces se nastartoval a večer jsem se z hlouby duše vyplakala. Všechno to muselo ven. A druhý den ráno jsem se zase probudila čerstvá. A zase sílu nabírám.. 🙂 Ženy, zdravím vás a také vám přeji radost z malých kroků a krůčků a z maličkostí, kterých je kolem tolik.... Pěkné babí léto!
Jitka M.
Ahoj ženy, přítelkyně, nejprve moc děkuju Markét a Báře za odkazy. Moc jsem se na ně těšila, řekla bych "jako malá", až si písničky budu moct zase poslechnout. Myslím, že mi pomůžou zase trochu načerpat...udělat to, co těď potřebuju, tak abych se mohla otevřít směru, kterým opravdu chci jít a ve kterém mě nedělní setkání moc podpořilo. Co se fyzična týče, tak se cítím, krom únavy, která odráží můj celkový momentální stav, dobře.. Dokonce vnímán, že mi setkání s vámi přineslo více energie, radosti a chuti..fyzické i duševní:) Moc vás všechny objímám a zdravím <3
Monika K.
Milé ženy, bylo mi velkým potěšením! Tedy, odpoledně mě rozbolela hlava a než jsem dojela domů, cítila jsem se dost "nemocně".Takže mi náš společný intenzivní den zřejmě jen spustil různé procesy (bolest hlavy, zimnice, horečka, emoce a slzy všude, ale všechno dost léčivý a vlastně uspokojující). Jinak jsem velmi naplněna, nadšena, s vámi všemi spojena! Přeju vám krásný časy, lásku, klid, harmonii, svobodu, otevřenost a to všechno, co potřebujem.
Petra S.
Nikdy bych neřekla, že setkání žen s názvem Divoká síla mi přinese aha momenty v tématech zodpovědnosti za vlastní život a nastavování si hranic. Ale tak moc to sedlo a zapadlo na svoje místo. Děkuji vám za to. Markéta s Bárou nás jemně, ale za to cíleně prováděly celým dnem. Tanec a taneční meditace byly úžasné, tak rychlé a hluboké spojení s mým tělem jsem dlouho nezažila. Celé mé tělo si pak mohlo naplno užívat propojení s Matkou Zemí při zpěvu manter, věřím, že mi v hlavě budou znít ještě dlouho. Tvoření, objetí, posílení, setkání, vyživení. Když uslyšíš volání červeného stanu, odhoď předpoklady, očekávání, předsudky a jdi.
Kateřina H.
Ještě dobrý týden to ve mně doznívalo. Ještě dobrý týden jsem silně cítila vaše napojení, cítila jsem tu sílu kruhu, který nemá konce, ni začátku. Byla jsem překvapena, jak dlouho mi to dojíždí.. Pro mne to byl první ženský kruh, vše bylo nové a přitom jsem se cítila, jako bychom se znaly léta. To vzájemné přijetí, ta pospolitost, sesterství...byl to pro mě zážitek, ze kterého budu dlouho čerpat. Bylo to tak úlevné, vyživující, nádherné. Myslím na vás, stále cítím jakési napojení - občas se mi vybaví Moniččin klid vnášejicí pohled, jako bys mi, Moni, říkala - neboj sestřičko, vše bude dobré, vše je jak má být. Jindy se mi vybaví Petra, její moudrost, velkorysost a nadhled. Vidím tvůj moudrý a klidný pohled, který mě pohladí a tak nějak mi dodá sílu. Stálou inspirací je mi křehkost, citlivost, nádherné propojení těla a duše u Barunky. Kéž to jednou svedu všechno tak krásně pustit do těla jako Ty, Baru. Když jsem otevřela webové stránky Lišky v máku, dýchlo to na mě takovým čerstvým vánkem, harmonií a neuvěřitelným napojením na matku Zemi, ach nádhera, milá Eliško. Tvá odvaha je mi inspirací. Myslím na Jitulku, zda její království vzkvétá, tak jak si přeje. Cítím, že máme něco společného, ale zatím nevím co. Čas to jistě vyjeví. A nakonec Markétka. V indiánském kmeni by jsi se jistě jmenovala "Ta, která žije pravdu". A krom toho Tě, Markétko, vnímám jako takovou všeobjímající, pečující a ženy spojující otevřenou náruč. Jste mi každá inspirací a velkou vzpruhou. Jsem velmi vděčná, že jsem s Vámi mohla prožít tak obšťastňující a posilňující den. Doufám, že každou z vás jsem neviděla naposledy. Jednou provždy to budete právě vy, které jste se mi dostaly do duše jako sestry mého prvního ženského kruhu. S pokorou děkuji za tu příležitost.
Jana R.

Základní technické informace

Více konkrétních informací naleznete vždy u daného termínu Červeného stanu

KDE:

Zahrada Kounice 1, Vlastějovice 28522 Hodinu z Prahy po D1

ČAS:

10-18 HOD

MUSÍM ZROVNA MENSTRUOVAT, ABYCH MOHLA DO ČERVENÉHO STANU?

Nemusíte! Červený stan byl vždy otevřen všem ženám a to i těm, které ještě nemestruovaly, měsíčky neměly kvůli těhotenství nebo jiným důvodům, nebo dokonce již prošly menopauzou. Červený stan je otevřen všem ženám nehledě na věk a fázi cyklu, Červený stan je místem ženských setkání a splétání společné moudrosti.

CENA ZA SPOLUBYTÍ V "MÉM ČERVENÉM STANU"

DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK DO KASIČKY

CENA ZA JEDNODENNÍ SEMINÁŘ

1500 KČ

CENA ZA VÍKENDOVÝ RITUÁL MENARCHÉ

3300 KČ

STRAVOVÁNÍ:

Každá si, prosím přivezte vlastní oběd na společný polední piknik a nějaké dobroty (oříšky, ovoce, čokoládu, sušenky apod.) pro společné uzobávání během programu. Pitný režim zajištěn..

CO S SEBOU:

Pohodlné oblečení (nejlépe červené barvy, ale není podmínkou) podle počasí (v teepee se nebude topit, rituální předměty na oltář (věci, které se pro vás osobně nějak pojí se ženstvím a menstruací- například šperky, sošky, kamínky...), masážní olejíček,láhev na pití, deku/sarong, květiny ze zahrádky pokud máte-na společné vyzdobení stanu, pokud chcete tak buben nebo jiný nástroj na hraní, zbylou částku k zaplacení.

POČET MÍST V KRUHU:

Jelikož je velikost teepee omezena, každý termín Červeného stanu je otevřen pro 10 žen. Místo si rezervujete zaplacením nevratné zálohy 500 Kč. Zbylou částku je možné zaplatit až na místě. (Platí u seminářů).

JAK DO KOUNIC:

Nejsnažší způsob je autem- po dálnici D1 je to z Prahy hodinu cesty. Ve FB skupině "Červený stan Kounice" si můžete domluvit spolujízdu. Možnost vyzvednutí organizátorkami také ve vesnici Vlastějovice, kde je nejbližší zastávka vlaku.

JAK TO V ČERVENÉM STANU VYPADÁ?

MÁTE DOTAZ? NAPIŠTE NÁM!

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.