Kolo roku- 8 ročních období v nás

Už naši předci v minulosti vnímali a zaznamenávali měnící se pochody v přírodě, aby zjistili, že se v rámci roku opakují. Že tvoří jakýsi cyklus. Kruh. Kolo. Kolo roku.

Pro nás v dnešní době to není žádnou novinkou, spíše běžnou samozřejmostí.

Co však už tak samozřejmé není, je fakt, že nás tyto pochody ovlivňují a to nejen v tom, že musíme vyměnit plavky za zimní kabáty nebo že uklidíme lyže a můžeme se zase chodit koupat.

Jaro, léto, podzim a zima.

To jsou roční období, které všichni známe. Ale věděli jste, že ve skutečnosti má rok mnohem více fází?

Že projdeme za rok osmi přelomovými  body?

Těchto 8 období kola roku vychází jak z naší staroslovanské tradice, tak i z tradice keltské, podle které se také pojmenovávají. Úzce souvisí s naší Zemí a Sluncem, podle kterého už od pradávna žijeme a které řídí naše životy. Přibývání a ubývání světla a tepla je totiž synonymem pro přibývání a ubývání životní energie.

8 částí kola roku:

*Imbolc/Hromnice*

(začíná 1. února)

*Ostara/Jarní rovnodennost*

(začíná 22. března)

*Beltaine/Čarodějnice/1.máj*

(začíná 1. května, 1. máj)

*Litha/Letní slunovrat*

(začíná 21. června)

*Lammas/Dožínky*

(začíná 1. srpna)

*Mabon/Podzimní rovnodennost*

(začíná 21. září)

*Samhain/Dušičky*

(začíná 31. října)

*Yule/Zimní slunovrat*

(začíná 22. Prosince)

Data začátku období se mohou v různé roky o 1-2 dny lišit.

Výslovnost: (Yule=Jůl, Imbolc=Imbolk, Ostara, Beltaine=Beltajn, Litha, Lammas, Mabon, Samhain=Samhajn)

NAPOJENÍ SE ZPĚT NA SEBE A PŘÍRODU

Každé toto období pak v sobě nese jiný druh energie, jiný vliv a pochody, se kterými můžeme dále pracovat pro náš vlastní prospěch, pro větší napojení se s Přírodou a se sebou. Zjistíme, že nám to najednou celé začne dávat větší a hlubší smysl. Že pokud tyto části vrátíte zpět do našich životů a budeme jimi vědomě procházet, získá najednou náš život určitý řád, směr, rytmus.

Kolo roku je zároveň kolo lidského života. Ano, opět by se dal zjednodušit na 4 části: mládí, dospělost, stáří a smrt. Ve skutečnosti má ale život mnohem více fází a krásně s kolem roku koresponduje. Najdete v něm i svůj život: Yule, zimní slunovrat coby početí a první světlo v temnotě (dělohy), Imbolc-samotné zrození, Ostara dětství a mládí, Beltaine dospívání a probouzející se sexualita, Litha- období dozrávání, Lammas- čas plnosti, plodnosti, životních sil a energie, Mabon- zralý a moudrý čas, čas sklízení „plodů“ a nabité moudrosti a Samhain coby období zpomalení, obrácení se z okolního světa do toho svého vnitřního, restrospektiva života, přijmutí jeho zákonů o koncích.

A v jakém období života se nacházíte právě vy?

Ráda bych skrze tyto stránky vrátila povědomí o kole roku a vlivu jeho jednotlivých částí na náš život a psychiku, ač se může zdát, že v dnešní moderní době již nemá místo, natož smysl.

Pokud cítíte volání Přírody a chcete se k ní ještě více přiblížit a objevit její aspekty v sobě samých, budu ráda, když se ke mně na této cestě přidáte. Jak jsme se na ní dostala já si můžete přečíst v mém příběhu zde >>>

S láskou

Markéta

"Věnuji se propojování dospělých a dětí s přirozeným rytmem přírody prostřednictvím rituálů a tvoření. Navracím do vědomého života kolo roku a význam přechodových rituálů pro lidskou psychiku." Více o mně a mé cestě zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.