Samhain Offline výzva

Samhain

Samhainem, svátkem Kola roku korespondujícím s Dušičkami, oficiálně začíná tmavá, temná část roku.
Všechen život z přírody už (zdánlivě) vyprchal-i když ve skutečnosti se jen stáhl dovnitř. Dovnitř matky Země. Opět nám tak dává příroda radu, co v tomto období dělat, abychom z něho měli co největší užitek pro naše zdraví, psychiku a harmonii- a sice: stáhnout se do sebe.


Těžko si to v dnešní době představíme. Jak to udělat? Jak jít co nejvíce s plynutím přírody, když vlastně žiju ve městě? Jak jít s cyklem tmy, když můžu mít světlo kdykoliv se mi zachce? Jak pocítit ten přechod do klidu, když můj život je natolik hektický?
A proto přicházím s výzvou, která vás darům, které toto období přináší, přiblíží:

SAMHAIN OFFLINE!

Co výzva obnáší?

Vypnutí veškerých sociálních sítí i případných komunikačních cest, které jsou závislé na internetovém připojení.
Záleží na každém, do jaké míry do toho chce jít. U mě to je například vypnutí Facebooku a Instagramu, Messangeru a Whatsappu.

Jak na to?

Jednoduše si tyto aplikace ze svého mobilu či počítače ODISTALUJTE! Každé zařízení to má jinak, na Samsungu například stačí obrázek aplikace dlouze podržet a možnost odistalování se vám nad ní zobrazí. Případně najdete v mobilu nastavení aplikací. Po skončení výzvy si je lehce opět stáhnete zpět.

***

Otázky, které se vám možná objeví, když si s myšlenkou Samhain offline výzvy začnete hrát:

Co když po vás bude někdo něco na sociální síti chtít a vy budete offline?

Už dopředu můžete své přátele či sledující informovat, že se k digitálnímu detoxu chystáte. Můžete si to připsat k profilovému obrázku: „Samhain offline 31.10.-22. 12.“, „Digitální detox 31.10.-22.12.“, „Od 31.10. do 22.12. jsem odpojená/ý, abych byl/a více napojený/á“, „Mimo internet“, či cokoliv dalšího, co vás napadne. Případně napsat i příspěvěk „na zeď“, jakým způsobem budete místo toho k zastižení- například napsat svůj e-mail a kdo by chtěl i telefon, ať o něj požádá předem ještě online nebo potom po emailu.

Proč do 22.12.?

Protože to je další pomyslný přelom na Kole roku: Yule, zimní slunovrat, od kdy se Země opět pomaličku začíná VRACET ke Slunci. I my se tak můžeme začít pomyslně vracet online.

Mé podnikání je založeno na udržování sociálních sítí, nemůžu si to dovolit.

Ano, úplně to chápu, zvláště v čase před Vánoci, že? I tak na to lze své klienty připravit pomocí informací o plánované offline pauze, příspěvky nastavit dopředu (místo tlačítka „publikovat“ zvolíte „naplánovat“) a vždy u něho zmínit, že je přidaný už do předu a že všechny dotazy odpovíte na mailu.

S mailem to není skutečný offline detox!

Ať si každý zvolí svou míru detoxu. Já mail vnímám rozdílně v tom, že na něj nechodím nekolikrát denně brouzdat a zabíjet čas, sledovat cizí životy. Jdu tam vždy cíleně a pracovně.

***

A co nám tedy období Samhainu může nabídnout?

Dušičkové období jak asi tušíte je spojeno se smrtí. Jednak tou fyzickou (a to myšleno jednak tou v přírodě, k jejíž koloběhům patří i smrt našeho těla), ale i tou energetickou. To znamená, že nám jednak ubudou síly a naše tělo začne volat po větším odpočinku a delším spánku, a také je možné období Samhainu využít ke zhodnocení toho, co chcete ve svém životě nechat pomyslně zemřít.

Může se jednat a práci, která vás nenaplňuje, pocit toho, že nejste dost dobří nebo vzorec chování, který vám již neslouží. Temnota nás paradoxně dovádí k osvětlení a prosvícení těchto zákoutí naší duše. Je možné, že se vám vynoří něco, co se vám „nebude líbit“. A je jen na vás, zda to opět odsunete do větší tmy (ze které to dříve či později stejně vyleze) nebo využijete Samhain k tomu se na to téma upřímně podívat.

I k tomu nám může být digitální detox nápomocný: přestanemu utíkat a řešit cizí životy a zaměříme se na ten náš!

Pojďme si zkusit zažít alespoň tu „sociální smrt“.

Doporučená pravidla Samhain offline“

Kdykoliv, když se přistihnete, že teď byste vzali mobil do ruky a projeli FB nebo IG, udělejte něco v čem vy osobně vidíte pro sebe prospěch, potěšení, hýčkání.

Můžete:

* si udělat 20 dřepů
* přečíst si stránku z knížky, kterou si už dlouho plánujete přečíst
* sednout si ke svým dětem, pohrát si s nimi nebo se na ně jen dívat
* dát si 3 minuty šlofíka (klidně i déle-obecně déle spát!)
* udělat něco malého pro váš projekt (uvidíte, jak se to takto po malých krůčcích poskládá!)
* vytvořit něco rukama- velká radost!
* pouklidit
* napsat si něco do deníku
* zapsat všechny nápady, projekty, vize- ale pozor, čas na jejich realizaci přijde až s jarem!
* cokoliv, co vám napadne a přijde užitečné tak, abyste měli z offline výzvy radost!
Nebo třeba nedělejte vůbec nic! Umíme to ještě? 🙂

***

Nejsme ten kritický odpůrce sociálních sítí, respektive ta, co je normálně denně používá a pak dělá, jak je osvícená, když vydrží chvíli bez nich. Ne. Je na nás, jak s nimi budeme pracovat a jak využije svůj čas bez nich. Pojďte to se mnou zkusit a věřte, že nám nic neuteče a naopak mnoho získáme!

A možná vám i tato výzva pomůže konečně jednou prožít ty předvánoční turbulence v klidu!
Krásný čas a 31.10. si pojďme užít Samhain offline!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.