Imbolc-jako když dítě děla své první krůčky

IMBOLC

Dalším přelomem Kola roku, se kterou jemně, jakoby neznatelně přichází nová energie, je Imbolc, známý jako Hromnice, slavený 1. února.

Jak jistě víte, svým projektem Tajemství života v cyklech se snažím vrátit do lidského vědomí jednotlivé fáze Kola roku, tedy změn v přírodě a jejich vliv na lidskou psychiku.

Už od školky se hezky učíme roční období-jaro, léto, podzim, zima a často si s rozlišením těchto čtyř období vystačíme. Ve skutečnosti je ale ročních období jednou tolik- tedy osm! Imbolc=Hromnice, Ostara= Velikonoce/Jaro/Jarní rovnodennost, Beltaine=Čarodějnice/První máj, Litha= Letní slunovrat, Lammas=Dožínky, Mabon= Pozdim/Podzimní rovnodennost, Samhain=Dušičky, Vánoce=Yule/Zimní slunovrat.

Ze všech těchto přelomů mi přijde Imbolc jako „nejzapomenutější“. V naší moderní době už nám Hromnice (pokud nechodíme aktivně do kostela a nenecháváme si v ten čas světit a žehnat bílou svíčku) nic neříkají. Mně osobně tedy nikdy nic neříkal. Jak by mohl- vždyť jsem o tomto svátku ani nevěděla.

Jak to máte vy? Vnímáte a cítíte tu změnu, která se v tomto období v přírodě (a tedy i v nás) odehrává? Ano, je velmi křehká. Tak jako první sněženky, první krokusy. Ale je tady.

PRVNÍ IMPULS JARA

Já vím, že pro mnozí z vás ještě stále čekáte na sníh a na začátek té pravé a pořádné zimy. Možná v sobě také cítíte takový zvláštní neklidný pocit z toho, že letos sníh (až na výjimku hor) nepřišel. Podvědomě cítíme, že je ho třeba, …ale to je na jiné a delší povídání.

Ať už sníh je nebo ne, s Imbolcem přichází první IMPULS JARA!

První impuls, kterým k nám vysílá Země signál Života. Života, který se teď tak dlouho zdál skrytý, života, který na nějakou dobu pohltila tma a smrt- a to jak v přírodě tak opět symbolicky i v nás.

Imbolc je NADĚJĚ. Naděje, že život jde dál. Naděje, že světlo se vrací a s ním i příslib nových, svěžích, čistých a lehčích začátků!

Shodou okolností tento čas koresponduje se začátkem roku v čínském kalendáři (už jste si četli, jaký bude pro vás rok Kovové krysy?).

VNÍMEJTE IMPULSY V SOBĚ

Uvidíte, jak budete tento přelom vnímat vy. Možná ucítíte zase chuť setkávat se s přáteli, probudí se ve vás opět vaše společenské já. Možná to bude najednou chuť někam jet. Možná to budou nové nápady, myšlenky a plány, co byste letos chtěli podniknout a zažít. Možná ucítíte takový ten pocit „tak co s tímhle rokem udělám, jak ho využiji“? Možná začnete opět tvořit, vrátíte se ke starému projektu, který spal.

Období tmy a zimy nám dalo nahlédnout do toho, co nám v životě už tolik neslouží, co nás bolí a zraňuje. Díky němu jsme si mohli zvědomit a přehodnotit, čemu chceme v našem životě dávat pozornost.

Země se začíná vracet ke Slunci a jeho teplo a paprsky světla začínáme pomalu cítit. Co je tedy to vaše světlo, které chcete, aby vám svítilo? Co je ve vašem životě to symbolické slunce, kolem kterého chcete otáčet váš vesmír?

Do čeho chcete tu nově přicházející energii investovat?

ZASTAVENÍ SE

Možná jste si už vytvořili nějaký seznam přání, předsevzetí, vyrobili obrázkovou yantru. Období ledna je na toto zamyšlení skvělé. Pokud jste to neudělali, doporučuji se ještě na chvíli zastavit než vykročíte do té dynamičtější části roku, a uvědomit si, čemu chcete tento rok, respektive jeho slunečnou, aktivní část, věnovat energii?

PRVNÍ KRŮČKY

S Imbolcem jako by přišli první impulsy k realizaci, začínají se otevírat první dveře, první možnosti, nabídka, první chuť pro to něco skutečně udělat. Nebojte se tedy toho a vyslyšte je. Pomalu, zlehka.

Imbolc je jako ta křehká sněženka. Je tady, ale je křehká a zranitelná. Nechtějte po sobě příliš. Nechtějte po svých projektech rychlý spád a nabrání velkých turbulencí. Buďte trpělivý, jako když dítě děla své první krůčky. Udělejte své první krůčky směrem, kterým chcete jít.

A že vám to nejde? Že stále cítíte tu tíhu a težkost podzimu, zimy a všeho, co s sebou nesly? Víte co pomůže? OČISTA!

OČISTA

Může se to zdát jako banalita, babská rada nebo heslo z časopisu Žena a život. Tak ať. Ale pokud tu očistu provede TEĎ, v čas Imbolcu, veřte, že její sílu pocítíte a věci se hnou.

Jakou očistu mám na mysli?

Určitě je dobré začít fyzickou očistou domu. Prostě si uklidit i tam, kde jste to na Ježíška neudělali. Můžete se na chvíli zastavit a zavnímat, kde doma cítíte váš „temný koutek“, místo, které potřebuje prosvětlit, roztřídit. Věřte, že s tímhle místečkem se uklidí i jedno podobné někde uvnitř vás.

Skvěle je pak na závěr použít nějaké vykuřovadlo, otevřít okna dokořán, projít s ním bytem a nechat vše staré odejít. Stačí, když si to budete při úklidu představovat. Večer si pak můžete zhasnout ve všech místnostech a postupně v každé rozsvítit svíčku jako symbol toho nového a svěžího světla, vašich nových přání a záměrů.

Imbolc

No a vy sami si pak můžete dát očistnou koupel, sprchu, ponor v řece (každý podle toho, jakou očistu cítí jako tu, která bude mít na jeho psychiku blahodárný vliv).

Vykročení s novou jiskrou

Pojďme tedy nepropásnout tento křehký, ale tak podstatný čas roku, pojďme spolu pomalu vykročit s novou jiskrou v oku, s novou radostí, chutí a vizí. Pomalu, nespěchejte. Kdo chce na podzim sklízet ty nejsladší „plody“ ten ať plyne Tajemstvím života v cyklech.

"Věnuji se propojování dospělých a dětí s přirozeným rytmem přírody prostřednictvím rituálů a tvoření. Navracím do vědomého života kolo roku a význam přechodových rituálů pro lidskou psychiku." Více o mně a mé cestě zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.