Rituál malování hennou na bříško

Malování hennou na bříško je krásný způsob, jak oslavit těhotenství, krásu ženského těla a jak požehnat zázraku přírody, že umožní v našem těle vzniknout novému životu. Malování může být buď součástí předporodního rituálu, nebo si můžeme bříško pomalovávat během celého těhotenství jako určitý způsob komunikace a napojování se na miminko. 

CO JE HENNA

Henna je prášek z rostliny s názvem Henovník bílý- Lawsonia inermis. Již po tisíciletí se pěstuje pro své hladké podlouhlé listy, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek zelené či hnědo-červené barvy. V něm je obsaženo velké množství zejména červených pigmentů, které se dobře váží s proteiny. Proto se henna používá zejména na barvení vlasů, nehtů, kůže, hedvábí a vlny. Šťáva z květů se používá jako přísada do kosmetických přípravků. Henna se také využívá pro své léčebné účinky. Regeneruje a zpevňuje vlasy, pomáhá při problémech s lupy a je velice vhodná i při alergiích kůže, mykózách a ekzémech. Je přirozeně antibakteriální a antiseptická.

Již ve starověkém Egyptě sloužila k barvení paruk a k mumifikačním účelům, používala se též jako afrodiziakum či protijed. Již od pradávna sloužila pro okrasné účely, především u žen. Na Východě a v dalších zemích je henna nezbytnou součástí kultury. Ženy si nechávají ozdobit ruce a nohy složitými ornamenty a dalšími obrázky, které ztotožňují jejich přirozenou krásu a půvab.

MOJE SEZNÁMENÍ S HENNOU

Já osobně jsem se s hennou setkala poprvé, když jsem dělala před 10 lety au-pair v Londýně u indické rodiny a pak ještě intenzivněji s celou hinduistickou kulturou při mém 3 měsíčním pobytu v Nepálu (o tom ale někdy v jiném článku).

Henna mě natolik nadchla, že jsem ucítila touhu její kouzlo předat dalším ženám. A tak jsem tubičky henny začala do Čech dovážet a již několik let pořádám workshopy po celé České republice pod www.artemis-henna.cz, na FB pak k nalezení jako: Artemis.


Moc ráda s ní pracuji při předporodních rituálech, ale dá se samozřejmě využít i při jiných příležitostech. S hennou jsem několikrát malovala i na akci „Pochod za přirozené porody“, které pořádá Katka Juřenčáková do středu naší republiky- do Číhoště a která mi dává velký smysl.

Lze s ní uctít tělo také například po císařském řezu, kdy lze do hloubky pracovat se vztahem k jizvě, která po porodu vznikla- ať už plánovaně nebo neplánovaně.

 

JAK TO FUNGUJE

Hennu si můžete umíchat sami z prášku a mít tak jistotu, že je opravdu čerstvá nebo si pořídit již namíchanou tubičku- doporučuji od někoho spolehlivého, kdo má účinky dané henny vyzkoušené a ověřené.


Henna je pasta, která se poté nanáší jako když zdobíte perníčky. Paste má tmavě zelenou barvu a poté, co je malba hotova, jet třeba ji nechat zaschnout, kdy se její barva změní na černou a začne na kůži praskat jako suchá hlína. Do kůže se nevpíjí, zůstává na povrchu. Zaschlou hennu je ideální nechat na kůži co nejdéle, abychom zaručili dobré zbarvení, které je následně HNĚDÉ! Jakákoliv jiná barva- hlavně teda ČERNÁ- značí přítomnost chemikálií v henně a může způsobit alergické reakce, pro které má henna tak špatnou pověst. Přírodní henna je VŽDY hnědá!

Pokud jde zvláště o malování na bříško, kde je kůže více napnutá a hladká, je dobré hennu zafixovat, aby se neodlupovala například fixačními náplastmi nebo potravinovou fólii a nechat ji působit ještě přes noc. Obrázek by se také neměl alespoň 24 hodin dostat do kontaktu s vodou.

PRÁCE SE SYMBOLY A ZÁMĚREM 

Při malování hennou lze používat již předem známe symboly, které mají obecně známý význam jako je například „ÓM“, „JINJANG“ nebo „STROM ŽIVOTA“  a využít tak sílu jejich vibrace.

A nebo si vytvořit symboly zcela vlastní a vložit do nich svůj vlastní význam a hlavně záměr. Záměrem se myslí přání, na které během malování myslíte a vkládáte tak do malby, která následně funguje jako takový podvědomí „zářič“, „posvátná malba“. Vaše myšlenky a energie vložené do malby během malování jsou jistou formou meditace. Proto je malování hennou neskutečně příjemný a uklidňující proces pro obě strany- pro toho, kdo maluje i pro ženu, která je hýčkána a oslavována.

MOJE „HENNA BELLY BLESSING“

I já jsem si nyní, pár dní před porodem, mohla poprvé dopřát malování na těhotenské bříško sama pro sebe a jsem za to opravdu vděčná, protože to je krásný pocit a díky fotkám i vzpomínka na tato jedinečné období mého života.

Oslovila jsem úžasnou umělkyni a mou kamarádku Tamaru Sofii Shmidt, která s hennou a symboly pracuje už mnoho let, sama také vede workshopy a kromě toho je navíc skvělá a úžasně nadaná hudebnici, malířka a fotografka.

Její práci a služby si můžete prohlédnout na stránce MY MEHNDI PRAGUE, krásné fotky má i na svém Instagramu, či FB***

S láskou

*Markéta*

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.