Litha a plnost letního Slunovratu

Litha

O tom, jak naši předci slavili další svátek Kola roku, kterým je Litha, vycházející vždy na letní slunovrat- letos tedy na 20. 6. 2020– je možné se toho dočíst spousta.

Cesta, kterou jdu já osobně, je nacítění se na to, co právě se děje v přírodě a jakým způsobem se to odráží v mém životě. Jaký rituál cítím, že bude nejlepší pro mě a pro to, aby mi umožnil ještě více pocítit to, že Já i Země jsme hluboce propojené? Co je pro mě (letos) tím hlavním tématem tohoto období? Co je hlavním tématem pro vás?

Oheň a voda

Lithou začíná v kalendáři také oficiálně léto, i když paradoxně je letní slunovrat vrcholem světlé části roku– je to chvíle, kdy je den úplně nejdelší za celý rok, noc naopak nejkratší. Od Slunovratu se ale opět začne světlo i tma stále přibližovat, až dosáhnou harmonie a rovnováhy v čase podzimní rovnodennosti, od které začne opět tma přebírat svou moc.

S Lithou zároveň vrcholí element vody. Jak to?

Během jara sílí intenzita slunečních paprsků a ty dodávají tolik potřebnou energie pro veškerý život v přírodě. Element ohně je tak hlavním živlem od první jiskry při Imbolcu, vrcholí se začátkem jara Ostarou a při vášnivém Beltainu už se začíná prolínat právě s elementem vody.

Beltain je totiž mimo jiné svátkem lásky a láska je jednou z nejsilnějších emocí, kolem které se otáčí celý náš život na planetě Zemi. A emoce se nám krásně pojí s elementem vody. Je potřeba, aby proudily, stejně jako voda. Je potřeba se hodně smát a také si dovolit plakat, a nechat posvátnou moc slz nás očistit.

Není proto divu, že se s tímto časem pojí i období svateb. Není to jen kvůli teplému počasí. To se právě manifestují ty nejhlubší emoce.

Zároveň i v přírodě nastupuje důležitost elementu vody v podobě deště a vláhy, tolik potřebné pro všechno živé, pro všechny rostliny a plody k růstu. Pokud by v tomto období nebyla voda na podzim bychom nesklízeli plody.

Hluboká symbolika odrážející se i v našich životech. Pokud si nedovolíme výživu, napojení svojí duše a pokud nenecháme proudit svoje emoce, nesklidíme žádné plody. Hluboké učení přírody.

 

PLNOST

Podívejme se na tu PLNOST, která je momentálně všude kolem nás. Tu plnost zeleně, zarostlé louky plné lučních květin, košaté koruny stromů s prvními náznaky plodů. Plodů, které jsou skrze kořeny vyživovány právě vodou a plody, kterým sluneční paprsky dodají barvu a chuť. Posvátné spojení Země a Nebe, ženského a mužského principu.

Energie v přírodě dosahují svého vrcholu právě na Slunovrat a tohoto magického času, kdy se otevírá jakási pomyslná brána mezi nebem a zemí, můžeme využít až do času Svatojánské noci, letos tedy mezi 20.6.- 23.6/24.6. 2020.

Je možné, že tu plnost v tento čas vnímáte i jako jakýsi přetlak. Je možné, že se toho děje ve vašich životech tolik, že máte někdy pocit, že to nestíháte, nezvládáte. Může to být v jistém smyslu skutečně náročné, ale věřte mi, že právě energie Slunce nám dává sílu to vše zvládnout! Určitě nás to nevyčerpá do hloubky, jako by tomu mohlo být například v zimě.  Tak si pojďme tu jízdu užít 🙂

Tipy jak vědomě tento čas prožít:

 

  • Jakákoliv procházka do přírody.
  • Natrhejte si na louce květiny, vytvořte z nich věneček, symbolizující Kolo roku, cykličnost života, který neustále plyne a pošlete jej po proudu řeky, potoka s vašimi přáními a modlitbami.
  • Vykoupejte se. Požádejte vodu o její požehnání, o požehnání vašim vnitřním vodám. Pociťte její plnost. Pociťte plnost ve vašem životě.
  • Zapalte oheň. Nasbírejte byliny a květiny, a darujete je ohni jako poděkovaní za vše, co vás naplňuje. S každou bylinkou vloženou do ohně můžete pronést slova díků za jeden aspekt vašeho života, za vděčnost, kterou cítíte.
  • Bylinky mají v tento čas magickou moc- jejich síla dosahuje také maxima- a proto je ten nejlepší čas na jejich sbírání. Jedna z tradic praví, že „bylinkám, natrhaným v tomto čas je přisuzována kouzelná moc. Podle legendy mají bylinky sbírané v předvečer svátku Svatého Jána ještě větší účinky než rostlinky natrhané v jiné dny. Svatojánská noc je opředena zvláštním mystériem – ze země tryská mocná energie a otevírají se brány mezi světy.“
  • Přespěte venku- je přeci nejdelší den, nejdéle světlo a navíc už bude jistě příjemně teplo.
  • Cokoliv, co dává smysl vám a co vám umožní se propojit se sílou a kouzlem tohoto období.
  • Seďte jen tak v tichu přírody. Dýchejte. Jste na živu a to je nejvíc!

 

Krásný letní Slunovrat a začátek léta.

S láskou

*Markéta*

"Věnuji se propojování dospělých a dětí s přirozeným rytmem přírody prostřednictvím rituálů a tvoření. Navracím do vědomého života kolo roku a význam přechodových rituálů pro lidskou psychiku." Více o mně a mé cestě zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.