Vánoce, Yule a celé to tajemno

Zimní slunovrat

Brzy se nám přiblíží další svátek Kola roku, známý jako Yule, který dnes známe jako Vánoce, které ho překryly.
Je to další magický čas v roce, kdy nastává zimní slunovrat, letos astronomicky vycházející na čtvrtou adventní neděli 22. prosince.

Na co Yule, když všichni milujeme Vánoce?

Ráda bych letos napsala o tomto svátku nikoliv z pohledu „Vánoce jsou křesťanský svátek parazitující na tom pradávném pohanském, kdy přebrali všechny jeho zvyky a symbolu, které ale nějakým způsob pozbyly ve společnosti významu a vědomí“, ale spíše prohloubila jeho vnímání a symboliku a vám třeba i pár „AHA“ momentů.

Protože pojďme si to přiznat, my všichni jsme vyrostli na klasických Vánocích s záhadným Ježíškem, dárky a tím zvláštním tajemnem, které kolem Vánoc panuje. Děti uvnitř nás budou navždy Vánoce milovat jako nejmagičtější část roku.
Když se nad tím ale více zamyslíme, tak jistě, i jako dospělí se na všechny ty dárky těšíme, na ty, co nám udělají radost a možná ještě víc na ty, co udělají radost našim blízkým, ale pokud bychom si je od tohoto času odmysleli, stále mu to neubere na jeho magii. Vychází z toho zákonitě, že se neskrývá tak úplně jen v těch zabelených krabiček s mašlemi.
Tak odkud teda?
***

Co to je vlastně za čas tenhle Yule a co s sebou nese za energii?

Yule se slaví v den, kdy Země dosáhla největší temnoty, je na oběžné dráze nejdále od Slunce. I my v sobě můžeme tuto temnotu pocítit (a možná jste ji vnímali i celé období Samhainu, který byl obdobím zvědomování si toho, co chceme nechat ve svém životě pomyslně zemřít).

Yule je bod, kdy k oné pomyslné smrti dochází. Mnohé přírodní národy vnímali právě tento bod roku za jeho konec a zároveň začátek toho nového. Nového? Ano. V noci se dotkneme té největší temnoty, ale druhý den ráno se Slunci začneme opět přibližovat. I v té největší temnotě je NADĚJE. I v té chvíli smrti víme, že vzápětí přijde nový život. Že smrtí to nekončí. Že svět nekončí. Možná se to zdá jako vzdálené a příliš „odtržené“ od naší dnešní reality a toho, co ve skutečnosti žijeme, ale ať chcete nebo ne, tam hluboko uvnitř naše duše tento pradávný princip a moudrost vnímá. Jako děti nejsme ještě tak kulturně ovlivněni a tak toto „kouzlo“ vnímáme intenzivněji, i když ne vědomě.

Chvíle mezi posledním výdechem a prvním nádechem

V kalendáři na tento den oficiálně začíná zima, ale paradoxně končí, protože se každým dnem blížíme více a více světlu a teplu.
Zimu tak vlastně přečkáváme s jistotou, že zase skončí, že Slunce vyjde zítra o trochu blíž a že jednoho dne přijde jaro, tak jak je tomu od dávných věků.
***
Je to chvíle mezi posledním výdechem a prvním nádechem. A víte co je mezi tím? TICHO a PRÁZDNO a NIC. Nic, ze kterého pak opět všechno vzniká. Nic, kdy je čas se zastavit a zaposlouchat se do onoho ticha, ve kterém je možné zaslechnout naše myšlenky. Opět se stačí podívat do přírody, abychom se skrze ní a její cyklickou moudrost mohli naladit na sebe sama. Venku se zdánlivě nic neděje. Všechen život a aktivita ustali. Je čas si odpočinout, je čas se zachumlat do bílých sněhových peřin, je čas nechat mrazivý vítr pročistit naši mysl!
***
Možná si řeknete, že nevíte, jak to udělat. Pro začátek stačí, že si čtete tento článek a že budete mít možnost pozorovat uvnitř i vně jak se energie Yule projevuje. Není třeba na sebe být hned přísní v tom, že nic z toho necítíte.

Vánoční symboly

Třeba vám pomohou se více naladit všemi známe předměty pojící se k Vánocům a zvědomění si jejich symboliky:

Stále zelené rostliny (stromeček, jmelí, cesmína)– symbol toho, že život tu stále JE, i když nastává ta největší tma a zima.
Jablko– jablko je ovoce, které je (ve správných skladovacích podmínkách) schopno přežít zimu a zajistit tak obživu. Jabloň je navíc považována za strom nesmrtelnosti a poznání, je v něm ukryt pentagram (tradice krájení jablka), symbol ochrany a věčného života.
Svíčky– plamen svíčky/oheň v krbu symbolizuje teplo domova, rodinný krb, útulno, světlo, naději
Hvězda– naše Slunce je také hvězdou, ona vánoční hvězda tedy symbolizuje vracející se Slunce.

Čas zrození

Yule je tedy považován za okamžik, kdy se z temnoty opět zrodí světlo. Čas Znovuzrození. Není proto náhodou, že křesťanské náboženství umístilo zrození Krista právě na tento svátek (aby nové náboženství bylo blíže tomu pohanskému).
***
Já jsem minulý rok dostala dárek největší- pocítila jsem do hloubky, jaké je to čekat, až se zrodí světlo. Termín narození našeho syna byl totiž oficiálně určen na 24. 12., a i když si nakonec počkal až do 29.12., navždy budu mít tento čas spojený s jeho zrozením. Zrozením Světla. I jeho druhé, duchovní jméno jsme vybrali symbolicky. Letos jsem navíc zjistila, že Yule se také někdy nazývá „Alban ARTHuan“ a tvoří tak základ jména Art(h)ur.

„Alban Arthuan, tedy Artušovo světlo – název již napovídá, jaké věci nastanou. Dle legendy byl Artuš spravedlivý a moudrý král, který vznikl vůlí sil, jenž nepocházejí z našeho světa. Lid oslavuje tuto dobrou zprávu. Žehná obilí, stromům a dobytku.“ (Zdroj)

Nádherná synchronicita letos navíc naplněná obrovskou nostalgií, úžasem a vděčností za to, že už je to rok, co jsme dostali ten největší dar.

Novoroční předsevzetí

Nakonec bych vám ráda dala radu. Yule, jehož energie trvá až do dalšího svátku- Imbolcu/Hromnic, je skvělý čas pro tříbení si svých vizí, přání a plánu do nového roku. Ne nadarmo se v tento čas dělají tzv. novoroční předsevzetí. Možná si také každoročně píšete seznam nebo děláte yantru (obrázkovou nástěnku přání). To je v pořádku a jen vám to doporučuji. Důležité je ale vědět, že to nemusíte stihnout přesně 31. 12. a hned od 1.1. se to začít vše urputně naplňovat!

Dejte si na to klidně celý leden, protože tak jak příroda spí a odpočívá, tak je naladěné vše kolem a nějaké hubnutí, vydělávání nebo rozjetí projektu vám nepůjde- rozhodně ne tak hladce, jako když s tím počkáte do jara, na více energie. Může se totiž zdát, že vás prvotní neúspěch (který navíc ani není vaší vinou, ale nedostatkem energie) odradí nebo že se vyčerpáte hned na začátku a na jaře pak přijde ona pověstná jarní únava na ty, kdo si neodpočinuli a neznají Tajemství života v cyklech.

***

Prací na svých vizích a přáních, elementu vzduchu, odpočinku i hýčkání se budeme společně s Janitou Urbanovou věnovat na našem lednovém kurz JSEM TVŮRKYNĚ (17.-19.1. 2020), na který vás tímto srdečně zvu*

S láskou Markéta

"Věnuji se propojování dospělých a dětí s přirozeným rytmem přírody prostřednictvím rituálů a tvoření. Navracím do vědomého života kolo roku a význam přechodových rituálů pro lidskou psychiku." Více o mně a mé cestě zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů